Historia Stadionu Dziesięciolecia

26

maj

Historia Stadionu Dziesięciolecia

Stadion Dziesięciolecia powstał w 1955 roku. Był to obiekt wielofunkcyjny z boiskiem do piłki nożnej o pełnych wymiarach olimpijskich. Posiadał odkryte trybuny, na których mogło się pomieścić ponad 70 000 kibiców. W latach 1989-2008 właśnie na tych trybunach działał największy bazar w całej Europie. Jarmark Europa, który przez Warszawiaków nazywany był po prostu „Stadionem”, przeszedł już do historii Warszawy. Warto jednak go powspominać, bo rzeczywiście jest co.

Jak wybudowano Stadion Dziesięciolecia?

Czy wiedzieliście, że koronę tego obiektu, czyli wysokie trybuny usypano z gruzów Warszawy? W ich skład wchodziły zrujnowane podczas II wojny światowej, a przede wszystkim w czasie Powstania Warszawskiego elementy budynków.

Sam projekt stadionu inspirowany był budowlami, jakie w tamtych czasach były niezwykle popularne w Chinach. Projektant chciał w Warszawie stworzyć choćby niewielką część tamtejszej architektury. Stąd na przykład powstał pomysł zewnętrznych schodów, które okalały trybuny i prowadziły na ich szczyt.

Ciekawostką jest również to, że Stadion Dziesięciolecia budowano jedynie 11 miesięcy – to rekord w skali światowej.

Największe wydarzenia

To właśnie na Stadionie Dziesięciolecia organizowane były największe imprezy sportowe. Tutaj odbywały się lekkoatletyczne zawody o randze międzynarodowej czy spotkanie międzypaństwowe piłkarskiej reprezentacji Polski. Tutaj również organizowano koncerty, wystawy, festiwale, spektakle. Tutaj mszę odprawił Jan Paweł II.

Jarmark Europa

Od 1983 roku Stadion Dziesięciolecia niszczał. Nie odbywały się już na nim wydarzenia sportowe, czasem wykorzystywany był jako obiekt do organizacji imprez plenerowych czy festynów.

W 1989 roku wydzierżawiła go firma Damis, która na koronie obiektu stworzyła punkty handlowe. Tylko na samej górze trybun postawiono początkowo aż 5000 budek sprzedażowych.

Na Jarmarku Europa ubierali się chyba wszyscy mieszkańcy Warszawy. W latach 90 był to największy obiekt handlowy. Można tam było kupić dosłownie wszystko. Główna sprzedaż dotyczyła odzieży oraz obuwia, ale nie brakowało tam także budek z jedzeniem, alkoholem sprowadzanym z Rosji, sprzętami elektronicznymi czy nielegalnym oprogramowaniem. Na stadionie można było skorzystać z usług krawieckich, fryzjera i kosmetyczki. Można tam było kupić nielegalną broń, płyty CD, DVD, narzędzia, meble i elementy wyposażenia samochodów. Było tam po prostu wszystko.

Na Stadionie handlowały osoby różnej narodowości. Najwięcej było Chińczyków, nie brakowało też Turków, Rosjan, Ukraińców, obywateli krajów afrykańskich i Polaków. Spor grupę stanowili też Cyganie.

Na Stadion zwabiały niskie ceny i łatwa dostępność każdego produktu. Dyskomfortem był za to brak przebieralni i realizowanie zakupów zawsze „pod chmurką”. Z czasem zrobiło się tam niebezpiecznie, a kradzieże były codziennością. Przemyt i sprzedaż nielegalnych wyrobów odbywały się na tak wielką skalę, że władzom miasta trudno było zaprowadzić tam porządek.

Stadion Narodowy

Dzisiaj po bałaganie, jaki towarzyszył targowisku, nie ma już śladu. Na miejscu Stadionu Dziesięciolecia stoi nowoczesny Stadion Narodowy, chluba Warszawy. Po Jarmarku Europa pozostała tylko niewielka część. Jeśli ktoś chce kupić chińską torebkę albo podróbki ubrań luksusowych marek, powinien odwiedzić ciąg budek handlowych, które stoją nieopodal Stadionu, dokładnie przy ulicy Jagiellońskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *