Muzeum Warszawskiej Pragi

14

wrz

Muzeum Warszawskiej Pragi

Muzeum Warszawskiej Pragi to odział Muzeum Warszawy. To jednocześnie jedyny obiekt muzealny, jaki utworzono po prawej stronie Wisły w stolicy Polski. Wszyscy, którzy chcieliby odwiedzić to miejsce, powinni udać się na ulicę Targową, dokładnie Targową 50/52.

Do obiektu udają się wszyscy, którzy chcą poznać historię jednej z najstarszych dzielnic Warszawy, Pragę. To również dzielnica, na której nadal znajduje się największa liczba zabudowań przedwojennych. O ich stan i rewitalizację również dbają reprezentanci muzeum.

Co ciekawe, wystawy i wydarzenia, jakie mają miejsce w tej unikalnej placówce, kierowane są nie tylko do praskich szkół i licznych instytucji, jakie działają na jej terenie, ale wszystkich, którzy chcieliby poznać bogate dzieje tej części miasta. Jak potwierdzają varsavianiści, to jedno z klimatycznych miejsc, w jakim udało się odtworzyć atmosferę historycznej stolicy.

Chociaż muzeum działa od roku 2014 to dopiero w 2015 roku zaproszono pierwszych gości na wystawę stałą. Dzisiaj, można tu oglądać wszelakie eksponaty nawiązujące do losów mieszkańców Pragi. Co więcej, na dziedzińcu i w specjalnie do tego utworzonych salach, organizowane są wystawy czasowe. Należą do nich: „Praskie Klimaty”, „Praskie Kultury” czy „Praskie Podwórko”. Ponadto, cyklicznie odbywają się tu zajęcia edukacyjne, spotkania z ekspertami, wernisaże czy rozmaite warsztaty.

Warto też podkreślić, że Muzeum Warszawskiej Pragi to prężnie działająca instytucja, która garnie się z pomocą obecnym mieszkańcom tej części miasta. Nie propaguje jedynie historii tego miejsca, nie zajmuje się tylko przeszłością. Zwraca też uwagę na współczesne problemy ludzi, którzy żyją w tej okolicy na co dzień. Ostatnim zrealizowanym projektem była na przykład odbudowa placu zabaw przy ulicy Strzeleckiej czy organizacja ciekawych lekcji dla najmłodszych, którzy nigdzie nie wyjechali na wakacje.

Ogromnym powodzeniem cieszą się również wycieczki, które muzeum organizuje. Chyba największą popularnością cieszy się zwiedzanie Pragi po zmroku wraz z przewodnikiem. Można wtedy rzeczywiście poczuć charakterystyczny klimat tej dzielnicy i odbyć wyjątkowy spacer po jej licznych zakamarkach.

Wchodząc do wnętrza muzeum, każdy odwiedzający może zobaczyć, jak mieszkali dawni Prażanie, jakimi zawodami się trudnili, jak wyglądała infrastruktura dzielnicy przed wojną, co działo się w czasie walk. Co więcej, poruszana jest też tematyka współczesna. Organizatorzy wystaw stawiają głównie na przeciwstawianie się krzywdzącym stereotypom, jakie nadal funkcjonują, biorąc pod uwagę wizerunek warszawskiej Pragi.

Klimat dawnego stadionu 10-lecia, bazaru Różyckiego, targowisk i wielokulturowość jest tu obrazowana w zupełnie innym świetle. Wycieczka do Muzeum Warszawskiej Pragi pozwala odkryć nie strach czy zniesmaczenie co do jej mieszkańców, ale raczej podziw, że nadal zachowywana jest tu pokoleniowa tradycja. Nie ulega wątpliwości, że warszawska Praga to jedyne takie miejsce w całej stolicy, najbardziej charakterystyczne, dzisiaj wręcz coraz bardziej artystyczne. W takiej postaci stara się ją właśnie przedstawić placówka, nie zapominając przy tym o realiach tutejszego życia i bogatej historii dzielnicy.

1 Comment

  • Agat
    Reply cze 3, 2018 at 1:44 pm

    Comment
    A czemu w rozdziale o warszawskiej Pradze zamieszczono zdjęcie Pragi czeskiej? Hm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *