Najstarsze parki w Warszawie

25

sie

Najstarsze parki w Warszawie

Tak naprawdę, niewiele jest miast w Polsce, w których znajduje się tak duża ilość terenów zielonych. Dzięki nim, mieszkańcy mają możliwość na spędzanie wolnego czasu na łonie natury, tym samym na odprężenie i błogi relaks oraz rekreację. Warszawa jako stolica Polski, reprezentuje się pod tym względem znakomicie. Dzięki temu, nawet życie w blokowisku może być przyjemne, kiedy kilka kroków od osiedla możemy wypoczywać na zielonej trawce.

Parki i ogrody zajmują dzisiaj 8% całej powierzchni Warszawy. Wylicza się, że w całym mieście jest ich dokładnie 82. Warto tutaj podkreślić, że poza parkiem w Wilanowie, do wszystkich wstęp jest darmowy. Niektóre obiekty tego rodzaju są ogólnomiejskie, innymi zarządzają poszczególne dzielnice a jeszcze inne należą do przynależnych obiektów – przykładem mogą być ogrody przy zamku Królewskim, które są własnością Muzeum Narodowego.

Z całą pewnością warto przyjrzeć się tym najstarszym, bo to właśnie one są najbardziej urokliwe. Do tych zalicza się Ogród Saski, Ogród Krasińskich, Park w Wilanowie oraz Łazienki Królewskie. Przybliżymy Wam ich opis szczegółowo, dzięki temu będzie można sprawnie zaplanować weekendową wycieczkę do jednego z nich.

Ogród Saski

Wejście do tego kompleksu mieści się u zbiegu ulic Marszałkowskiej oraz Królewskiej. Okazuje się, że to nie tylko jeden z najstarszych ogrodów w stolicy, ale również w całej Polsce. Łatwo tam trafić, bowiem mieści się w ścisłym centrum miasta, nieopodal Teatru Wielkiego.

Sam ogród powstał dzięki inicjatywie króla Augusta II Mocnego, na przestrzeni lat 1724 – 1748. W takiej postaci, w jakiej możemy go podziwiać obecnie, został utworzony w latach 1816 – 1827. Oczywiście, w czasie walk podczas Powstania Warszawskiego uległ znacznemu zniszczeniu natomiast po wojnie dokonano jego odbudowy.

Dzisiaj, można tu relaksować się tuż przy jednej z najpiękniejszych fontann w mieście, odpoczywać na ławeczce tuż przy jednej z licznych rzeźb. Symboliczny jest tez zegar słoneczny. Dla najmłodszych utworzono tu plac zabaw a dla miłośników jazdy na rolkach czy rowerze specjalną ścieżkę.

Ogród Krasińskich

Powstał w 1676 roku. Mieści się na Muranowie, tuż za Pałacem Krasińskich. Co ciekawe, do czasu powstania Ogrodu Saskiego, był to największy kompleks zielony w mieście.

Ogród wpisano do rejestru zabytków w 1965 roku. Niestety, wiele cennych obiektów, jakie w nim utworzono zostało zniszczonych w czasie II wojny światowej – należy pamiętać, że teren ten wchodził w skład warszawskiego getta.

Dzisiaj, cieszy się ogromną popularnością. Spacer wśród starodrzew umila czas, tym bardziej, że ogród został poddany całkowitej rewitalizacji w roku 2011 – utworzono tu nowoczesny plac zabaw, staw ze sztuczną kaskadą i okazały klomb kwiatowy.

Park w Wilanowie

To dawna, letnia rezydencja Jana III Sobieskiego – jeden z najbardziej cennych zabytków z epoki baroku. Cały kompleks powstał w wieku XVII i dzisiaj istnieje odwzorowany do stanu pierwotnego.

Spacer po parku przysporzy wielu wrażeń. Można podziwiać tu liczne ogrody, w tym właśnie barokowy, ale też w stylu typowo angielskim czy neorenesansowym. Uwagę zwraca też zadbany staw i potok z romantyczną kaskadą. Znaleźć tu można liczne fontanny i rzeźby, nawiązujące do pierwszego właściciela całego kompleksu.

Łazienki Królewskie

Chyba najbardziej znane i najczęściej odwiedzane tak przez mieszkańców Warszawy jak i turystów, którzy chcą poznać stolicę Polski. Łazienki Królewskie zaliczane są do najpiękniejszych obiektów ogrodowo-parkowych w całej Europie.

Założone zostały w XVII wieku i do dzisiaj zachowały pierwotny charakter. Sztuczne jezioro, po którym można popłynąć gondolą, zabytkowa fontanna, zegar słoneczny, amfiteatr na wodzie, na jakim organizowane są przedstawienia, pomnik Fryderyka Chopina i Stara Pomarańczarnia to chyba najbardziej symboliczne obiekty całego terenu. Sporą atrakcją są też spacerujące tu pawie i ogrom przyjaznych wiewiórek, które chętnie podchodzą do ludzi.

3 Comments

  • Zdzisław
    Reply sie 31, 2016 at 7:46 am

    Dobrze czasem poczytać o różnych miejscach w których się kiedyś było. Wspomnienia wracają i można się czegoś nowego dowiedzieć. Pozdrawiam

  • Ewelina
    Reply lip 9, 2019 at 4:52 pm

    Liczba błędów stylistycznych i gramatycznych w tekście ogromna, aż ciężko się czyta. Błędów ortograficznych też nie brakuje, autor zdecydowanie powinien zająć się czymś innym, niż pisanie.

    • Ewelina
      Reply lip 9, 2019 at 4:54 pm

      Warto też zmienić domyślne ustawienie wielkich liter w komentarzach, by WordPress nie zamieniał pierwszej litery każdego wyrazu na wielką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *