Pomnik Małego Powstańca

31

sie

Pomnik Małego Powstańca

„Warszawskie dzieci pójdziemy w bój, Za każdy kamień Twój, Stolico damy krew”. Właśnie te słowa piosenki powstańczej, „Warszawskie Dzieci” widnieją dzisiaj na tablicy pamiątkowej, jaka mieści się tuż obok Pomnika Małego Powstańca. Ten symbolizuje przecież heroiczną walkę dzieci o miasto i wolność całej Polski.

Pomnik Małego Powstańca jest jednym z najbardziej popularnych a zarazem wzruszających i niezwykłych, jakie istnieją współcześnie w stolicy Polski. Odsłonięto go dokładnie 1 października 1983 roku i od tego też czasu jest ważnym symbolem walecznej Warszawy z czasów Powstania Warszawskiego.

Każdy Warszawiak doskonale wie, gdzie znajduje się Pomnik Małego Powstańca. Już od najmłodszych lat przekazywana nam jest wiedza historyczna, która wiąże się z tym symbolem, kilkuletnim chłopcem, powstałym z brązu.

To też niemała atrakcja turystyczna i miejsce oddawania hołdu naszym przodkom, którzy walczyli o Warszawę. Pomnik znajduje się przy ulicy Podwale, dosłownie kilkaset metrów od popularnej Kolumny Zygmunta na warszawskiej Starówce. Należy go szukać u zbiegu z ulicą Wąski Dunaj, tuż przy murze obronnym Starego Miasta, dokładnie przy pozostałościach ósmej baszty.

Losy Małego Powstańca

Sam projekt powstał już w 1946 roku, wykonany przez Jerzego Jarnuszkiewicza, który w tym samym czasie zatrudnił się jako pomocnik do oczyszczania stolicy z gruzów. Rzeźba szybko stała się symboliczna, ale początkowo powstawały jedynie jej miniatury, które obecne były zresztą chyba w każdym polskim, powojennym domu. Miniaturka, ustawiana w centralnym punkcie domu, miała już zawsze przypominać o bohaterstwie najmłodszych w czasie walk. Co ważne, należy przy tym zauważyć, iż oficjalnie nikt nie dopuszczał dzieci do obrony Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego. Z relacji świadków wynika jednak, że najmłodsi nierzadko pełnili ważne role – byli łącznikami, sanitariuszami, pomagali również budować barykady.

Inicjatywę postawienia rzeźby Małego Powstańca zgłosili harcerze, oni sami również zebrali pieniądze na jej odlew z brązu (kosztował wtedy 1 milion złotych). Oficjalnego odsłonięcia pomnika dokonał harcerz, który w czasie Powstania Warszawskiego dzielnie walczył o stolicę, zaś wartę honorową podczas uroczystości pełnili wtedy najmłodsi. W ten sposób chciano nawiązać do dzieci, które brały czynny udział w walkach.

Charakterystyka rzeźby

Jak wspomnieliśmy, to jeden z najbardziej wzruszających pomników w Warszawie; pewnie dlatego, że nawiązuje do jej najmłodszych mieszkańców.

Rzeźba została w całości odlana z brązu. Przedstawia kilkuletniego chłopca, który na głowie ma niemiecki hełm z biało czerwoną opaską. Postać wyraźnie nawiązuje do koszmaru, jaki przeżywali wszyscy podczas Powstania Warszawskiego – za duże buty, za duży, podarty płaszcz przywołuje myśl o biedzie, ale i aktywności małego chłopca. Szokuje przewieszony przez jego ramię karabin maszynowy, który jest świadectwem jego odwagi i honoru, ale też podjętego ryzyka w obliczu tak ogromnego niebezpieczeństwa. Dziecko, które ma być przecież bezbronne i beztroskie, jest w tym przypadku doskonałym świadectwem poświęceń i walki o wolną Polskę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *