Dlaczego Warszawa stała się stolicą Polski?

03

kwi

Dlaczego Warszawa stała się stolicą Polski?

408 lat. Dokładnie tyle Warszawa jest stolicą Polski. Przeniesienie jej z Krakowa miało miejsce dokładnie 24 maja 1609 roku, za panowania Zygmunta III Wazy. Dane historyczne są nam dobrze znane. Nie wszyscy jednak starają się poznać bardziej szczegółowo tę historię. Dlaczego w ogóle zdecydowano się na przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy, skoro Wawel był wtedy prawdziwą potęgą? Warto poznać zdanie historyków, którzy tym tematem się zainteresowali.

Kraków był stolicą Polski od 1320 roku, wcześniej było nią Gniezno. W Krakowie mieszkali królowie. Zajęli Wawel i szybko rozbudowali go. W tamtych czasach Warszawa nie była miastem ważnym dla urzędowania. Co prawda znajdowała się w centrum Polski, ale to Kraków był najbardziej nowoczesnym zakątkiem naszego kraju.

Wiele zmieniło się po 1569 roku – wtedy miejsce miała Unia Lubelska. Na jej mocy Warszawa stała się miejscem sejmowania. Znaczenie miało też objęcie tronu przez króla Zygmunta III Wazy. Czy wiecie, że był on w tym czasie także królem Szwecji? Wawel był dla niego zbyt daleko, kiedy się spalił, król szybko przeniósł swoją siedzibę do Warszawy. Od tamtego czasu cały dwór urzędował już tylko w naszym mieście. Okazuje się więc, że Warszawa została wybrana stolicą Polski głównie ze względów geograficznych. Była też wtedy jednym z większych miast – zamieszkiwało ją około 6 000 osób.

Ciekawostką jest fakt, że przez wiele lat Warszawa była stolicą Polski nieformalnie, a tylko na zasadzie miejsca ulokowania ośrodka sprawowania władzy – była miastem rezydencjalnym. Nie było przecież Polski, a jedynie Królestwo Kongresowe. Oficjalnie, miejsce obecnej stolicy zostało zatwierdzone pisemnie dopiero po 1918 roku.

Atuty Krakowa

Wszyscy ci, którzy od początku byli przeciwni przenoszenia stolicy z Krakowa do Warszawy, brali pod uwagę rozwój obu miast. Kraków był mekką kultury, to tam mieszkała inteligentna „śmietanka” Polski. Kraków miał też przecież wieloletnie tradycje królewskie.

Zalety Warszawy

Warszawa była w tamtych czasach miastem mało rozwiniętym, niedostatecznie zagospodarowanym. Co więcej, przez niektórych była uznawana za miasto tej drugiej, gorszej kategorii. Zaletą było centralne położenie Warszawy. To tam krzyżowały się główne szlaki komunikacyjne, jakie przebiegały przez całą Polskę.

Podsumowanie

Dzisiaj to warszawa jest sercem całego kraju. To najprężniej rozwijające się miasto w całej Polsce. Sami Polacy są podzieleni w kwestii ulokowania stolicy. Połowa skłania się ku potwierdzeniu decyzji króla Zygmunta III Wazy. 17% z nas nie ma na ten temat żadnego zdania i jest nam obojętne, gdzie tak naprawdę będzie stolica Polski. Reszta chciałaby jej przeniesienia do Krakowa i powrotu do dawnych tradycji.

Jednocześnie okazuje się też, że z Warszawy ucieka coraz więcej mieszkańców. Tłumaczą, że stolica jest przepełniona i zbyt zanieczyszczona. Argumentem nie są dla nich nawet najlepsze warunki pracy czy wiele dogodności codziennego życia. Najlepiej o Warszawie wyrażają się Łodzianie, złe zdanie mają o tym mieście przede wszystkim mieszkańcy Krakowa? Czyżby zazdrość?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *