Dzielnice Warszawy cz. II

24

paź

Dzielnice Warszawy cz. II

Przedstawiamy Państwu kolejne dzielnice stolicy Polski. W artykule „Dzielnice Warszawy cz. I” opisaliśmy pierwszych 9 dzielnic, ustawiając je w kolejności alfabetycznej. Poniżej przedstawiamy pozostałe. Zapraszamy do lektury.

Targówek

Targówek został przyłączony do Warszawy w 1916 roku. Wtedy funkcjonował jako Bródno. Targówkiem stał się dopiero w 1994 roku za sprawą reformy administracyjnej. Dzisiaj zajmuje około 5% całej stolicy, ma około 24 kilometry kwadratowe powierzchni.

Ursus

Ursus powstał w 1954 roku jako połączenie osiedli Czechowice, Skorosze, Szamoty, Gołąbki oraz Grabkowo. Do Warszawy został przyłączony w 1977 roku. Dzisiaj to jedna z najmniejszych dzielnic stolicy, zajmuje powierzchnię jedynie 9 kilometrów kwadratowych. Do centrum Warszawy z Ursusa jest jakieś 9 kilometrów.

Ursynów

Ursynów jest odrębną dzielnicą Warszawy od 1994 roku. Wcześniej ta część stolicy wchodziła w skład Mokotowa. Powierzchnia Ursynowa mieści się po lewej stronie Wisły. Obecna w strukturach miasta niemalże od początków jego powstania.

Wawer

Do 2002 roku Wawer wliczał się do Pragi Południe. Dopiero 15 lat temu nastąpił administracyjny podział i Wawer stał się odrębną dzielnicą Warszawy. Dzisiaj to jedna z najmniejszych dzielnic miasta. Większość jej obszaru to tereny zielone. To właśnie tutaj mieści się Mazowiecki Park Krajobrazowy.

Wesoła

Wesoła podobnie jak Wawer stała się odrębną dzielnicą Warszawy dopiero w 2002 roku. Wcześniej przyłączona była do Pragi Południe. To jedna z najmłodszych i najmniejszych dzielnic stolicy. 60% jej terenów to lasy. Wesoła jest też najmniej zaludniona.

Wilanów

Wilanów był jedną z pierwszych osad utworzonych tuż przy granicach Warszawy. Do Warszawy został włączony w 1951 roku. Dzisiaj to jedna z najprężniej rozwijających się dzielnic miasta. Jest przyjazna inwestorom – sporo tu jeszcze niezagospodarowanych terenów. Wilanów cieszy się sporym zainteresowaniem turystów. Uwagę zwraca przede wszystkim Pałac w Wilanowie.

Włochy

Włochy stały się jedną z dzielnic Warszawy w 1951 roku, ale wtedy wchodziły w skład Ochoty. Samodzielną dzielnicą są od 2002 roku. Dzisiaj cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Wszystko dlatego, że dzielnica położona jest na uboczu miasta, gdzie nie dociera codzienny zgiełk metropolii, ale na tyle blisko, by zapewnić mieszkańcom dogodny dojazd.

Wola

Jedna z pierwszych dzielnic Warszawy. To właśnie na jej terenach ponad 400 lat temu odbywały się pierwsze elekcje królów polskich. Dzisiaj na Woli znajdziemy wiele pomników i zabytków, które stanowią dokumentację bogatej historii miasta. Nie brakuje tych z okresu II wojny światowej – Wola była dzielnicą, na której utworzono getto. Została prawie doszczętnie zniszczona podczas Powstania Warszawskiego.

Żoliborz

Żoliborz to kolejna historyczna dzielnica Warszawy. To tutaj w 1831 roku wybudowano Cytadelę. Żoliborz ma również duże zasługi, jeśli przyjrzymy się historii II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Od 1951 do 1994 roku w skład Żoliborza wchodziły również Bielany. Dzisiaj podziwiać tam można nie tylko zabytki historyczne, ale również obiekty zielone, takie jak Kępa Potocka czy Park im. Stefana Żeromskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *