Dzielnice Warszawy cz. I

15

paź

Dzielnice Warszawy cz. I

Współczesna Warszawa składa się z 18 dzielnic. Wymieniając je alfabetycznie to Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola oraz Żoliborz.

Bemowo

Jeszcze w czasach II wojny światowej i zaraz po niej, Bemowo stanowiło główne zaplecze rolnicze oraz ogrodnicze Warszawy. To na tych terenach ziemia charakteryzowała się najlepszą klasą, to tutaj funkcjonowały gospodarstwa uprawiające całe hektary roli. Bemowo zostało włączone do Warszawy dopiero w 1951 roku. Początkowo dzielnica należała do gminy Wola.

Białołęka

Dzisiaj to jedna z najprężniej rozwijających się dzielnic Warszawy. Warto wiedzieć, że jeszcze przed II wojną światową na Białołęce mieszkało tylko 600 osób. Białołęka została przyłączona do stolicy w 1951 roku. Dzisiaj jest jedną z najmłodszych dzielnic, jeśli pod uwagę weźmie się wiek jej mieszkańców. Okazuje się, że aż 21% stanowią dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Bielany

Bielany wchodzą w skład Warszawy od 1916 roku. Dzisiaj to jedna z najbardziej zielonych części miasta. Aż 28% terenów to lasy. Bielany początkowo należały do Żoliborza. Co ciekawe, stały się odrębną dzielnicą dopiero w roku 1994.

Mokotów

To jedna z najstarszych dzielnic Warszawy. Wchodzi w skład stolicy od początku powstania miasta. To tutaj powstawały pierwsze wille i dworki. To właśnie Mokotów uznawany był przez wiele lat za centrum Warszawy. Co ciekawe, pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą z okresu neolitu – odnaleziono motyki dawnych rolników.

Ochota

Dzisiaj jest najgęściej zaludnioną dzielnicą Warszawy. W skład stolicy wchodzi od zawsze. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z epoki neolitu. Sama nazwa dzielnicy pochodzi od nazwy karczmy, która funkcjonowała przy ulicy Grójeckiej od 1831 roku.

Praga Południe

Pierwotna nazwa Pragi Południe to Grochów. Dzielnica została włączona do Warszawy w 1916 roku. Co ciekawe, Kamionek, który wchodzi w jej skład, został włączony do stolicy już w 1889 roku. Dzisiaj na jej terenach można podziwiać między innymi rogatki miasta, które jako nieliczne zostały zachowane w stolicy.

Praga Północ

Do Warszawy włączono ją jeszcze z XVIII wieku, ale dopiero po II wojnie światowej nastąpił jej rozłam na Pragę Północ i Południe. Dzisiaj to jedna z nielicznych dzielnic, która może pochwalić się oryginalnymi zabudowaniami jeszcze z czasów przedwojennych. Wiele z nich zostało już odrestaurowanych, dzięki czemu Praga jest tak klimatyczna.

Rembertów

Rembertów uzyskał prawa miejskie w 1939 roku, natomiast wtedy zaliczał się do Grochowa. Jako odrębna dzielnica Warszawy funkcjonuje od 1951 roku. Dzisiaj to najmniejsza dzielnica stolicy.

Śródmieście

To serce Warszawy. Chociaż dzielnica obecna jest w historii Warszawy od początków powstania miasta, to jej granice wyodrębniono dopiero w 1960 roku. Chociaż Śródmieście mieści się w ścisłym centrum stolicy, to wcale nie jest najludniej zamieszkiwane. Z reguły powstają tu kompleksy biurowe i handlowe.

Opisy pozostałych dzielnic Warszawy zamieszczamy w kolejnym artykule „Dzielnice Warszawy cz. II”. Zachęcamy do lektury.

6 Comments

  • Pingback: Dzielnice Warszawy cz. II – Historia Warszawy

  • zocha
    Reply mar 13, 2018 at 4:53 pm

    Praga Południe najlepsza dzielnica! Dużo zielonych terenów, można pooddychać świeżym powietrzem, nie trzeba ciągle truć się smogiem. Piękne widoki, mieszkania nawet w cenach, które jak na Wawę można znieść 😀

    • Fikka
      Reply sie 29, 2018 at 8:41 am

      Zgadzam się. I blisko do centrum.

    • Miastolubny
      Reply sty 2, 2019 at 8:21 pm

      Zgadzam się, że to piękna dzielnica. Tym bardziej warto ją nazywać prawidłowo czyli Grochów. Nazwa Praga Południe zastąpiła Grochów w 45 roku i zmianę tą wprowadzili
      Rosjanie, którzy potem tak długo nękali nasz naród.Comment

  • Miastolubny
    Reply sty 2, 2019 at 8:21 pm

    Zgadzam się, że to piękna dzielnica. Tym bardziej warto ją nazywać prawidłowo czyli Grochów. Nazwa Praga Południe zastąpiła Grochów w 45 roku i zmianę tą wprowadzili
    Rosjanie, którzy potem tak długo nękali nasz naród.

  • Miastolubny
    Reply sty 2, 2019 at 8:28 pm

    Może mam złe wiadomości ale do tej pory wiedziałem, że podział na Pragę Północ i Południe nastąpił co najmniej w 1928r.
    I był to podział Pragi. A właśnie w 45 roku Rosjanie zmienili nazwę Grochów na Praga Południe. Czyli nazwę dużej dzielnicy zmienili na mały wydzielony skrawek Pragi. Czy tylko dlatego, że ten mały obszar Praga Płd graniczył z dzielnicą Grochowem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *