Historia Ursynowa

10

kwi

Historia Ursynowa

Nie będzie przesadą, jeśli uznamy, że do roku 1977 tereny dzisiejszego Ursynowa były pustką osadniczą. Dopiero pod koniec lat 70-tych zaczęły tam powstawać pierwsze osiedla mieszkaniowe, które zresztą nie były zbyt rozległe.

Ursynów został włączony do Warszawy w 1951 roku, do 2002 roku był gminą Warszawa – Ursynów. Swoją nazwę zawdzięcza Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi, który przed laty był właścicielem tych ziem. Warto dodać, że chociaż Ursynów w sumie jeszcze do niedawna świecił pustkami, to dzisiaj jest to jedna z najprężniej rozwijających się dzielnic stolicy. Od czasów odłączenia się od Mokotowa, stała jest też jedną z najbardziej nowoczesnych i drogich.

Co ciekawe, tereny współczesnego Ursynowa może nie były przed laty tłumnie zamieszkiwane, ale wsie i osady, które dzisiaj składają się na terytorium tej dzielnicy, mają z całą pewnością bujną przeszłość. Czy wiecie, że na terenie Lasu Kabackiego odnaleziono niedawno narzędzia z krzemieni sprzed 6 000 lat przed naszą erą? W mezolicie podobno służyły do obróbki skóry. Historycy twierdzą, że potem na ziemi Ursynowa nie działo się nic, porastały tam tylko bujne lasy. Osadnictwo wznowione zostało dopiero wtedy, gdy prężny rozwój miała Kultura Łużycka – na Kabatach odnaleziono urnę z tego okresu.

Sam Ursynów powstał w latach 1775-1780 i początkowo nazywał się Rozkosz. Nazwa ta miała upamiętniać miesiąc miodowy, jaki spędził na tych terenach Stanisław Kostka Potocki wraz z Aleksandrą z Lubomirskich.

W 1822 roku Rozkosz została kupiona w całości przez Juliana Ursyna Niemcewicza, który założył tu folwark Ursynów. Nazwa ta przetrwała do dzisiaj. To właśnie w tamtych czasach powstał Pałac Towarzystwa Seminarium dla Nauczycieli Ludowych – dzisiaj Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. W tamtych czasach Ursynów był prawdziwym uroczyskiem. Zjeżdżało tam wielu znamienitych gości, odpoczywał tam między innymi Juliusz Słowacki, który zachwycał się bogactwem porastającej na Ursynowie zieleni.

Ogromny rozwój Ursynowa nastąpił w 1934 roku, bo to wtedy powstała na jego terenach linia kolejowa z Warszawy do Radomia. Nieopodal wybudowano też lotnisko (Okęcie). Rok przed wybuchem II wojny światowej do Warszawy przyłączono Służewiec, na którym powstał najbardziej nowoczesny w całej Europie hipodrom. Las Kabacki został zaś sprzedany na potrzeby mieszkańców stolicy – dzisiaj jest rezerwatem przyrody.

Ursynów ma ponad 43 kilometry kwadratowe powierzchni. Na jego terenach zamieszkuje około 150 000 Warszawiaków. To największy kompleks mieszkaniowy w całej stolicy. Jeszcze do niedawna był uznawany za „sypialnię” miasta. Dzisiaj wiele się zmieniło. Odkąd Ursynów zyskał trasę I linii metra, zaczęli tam inwestować nie tylko deweloperzy. Pomiędzy nowoczesnymi osiedlami znaleźć tam można centra handlowe czy kina. Ursynów rozwinął się nie tylko pod względem infrastruktury, ale też patrząc na instytucje oświaty i edukacji. Na jego terenie powstały szkoły podstawowe czy uczelnie wyższe – między innymi Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Informatyczna, Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem i wspomniana już Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Na Ursynowie znajduje się również jeden z najbardziej nowoczesnych szpitali – Centrum Onkologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *