Najstarsza ulica w Warszawie

28

sie

Najstarsza ulica w Warszawie

W stolicy Polski zarejestrowano dokładnie 5 182 ulice a ich całkowita długość wynosi 2 837 kilometrów. Największe zagęszczenie ulic i alejek jest w Śródmieściu – tam też mieszczą się te najbardziej reprezentacyjne, najmniejsze zaś na Wilanowie. Te najstarsze zachowano w obrębie Starego Miasta, za najstarszą ulicę w całej Warszawie uznaje się ulicę Długą. I właśnie teraz przedstawimy jej ciekawą historię.

Gdzie szukać ulicy Długiej?

Ulica Długa wcale nie jest taka długa, bo liczy sobie tylko 875 metrów. Wtedy, gdy ją budowano była jednak rzeczywiście jedną z największych ulic miasta. Nietrudno ją znaleźć, jeśli tylko wybierzemy się na wycieczkę w rejony Starego Miasta i Śródmieścia.

Ulica Długa swój początek ma na skrzyżowaniu z ulicą Nowowiejską oraz ulicą Freta. Później krzyżuje się z ulicą Kilińskiego, następnie Miodową, placem Krasińskich i Barokową. Przebiega też prostopadle do ulicy Bielańskiej i Bohaterów Getta. Kończy się ślepym zaułkiem, w okolicach Arsenału, dokładnie przy ulicy Andersa. Spacer po ulicy długiej jest ciekawy, całość została wpisana do rejestru zabytków (w 1965 roku) – w okolicy jest więc co podziwiać.

Historia ulicy Długiej

Pierwsze zapiski dotyczące tej ulicy pochodzą z XV wieku. Wtedy stanowiła ona główny trakt miasta, który łączył Warszawę z Łowiczem oraz Sochaczewem. Równocześnie, to właśnie przy ulicy Długiej organizowane było główne targowisko oraz atrakcyjne teatrzyki ogródkowe, czyli główne miejsce spotkań warszawskiej elity – właśnie dlatego jest ona tak szeroka, jeśli spojrzymy na gęstość zabudowań, wydaje nam się wręcz nienaturalna.

Ulica Długa przestała pełnić ważną funkcję komunikacyjną dopiero po II wojnie światowej, kiedy zastąpiła ją nowo powstała wtedy trasa W-Z. Po wojnie również odbudowano ją na wzór tej pierwotnej, bowiem podczas starć z hitlerowcami została praktycznie całkowicie zniszczona. Jeszcze do 1976 roku przebiegała po niej trasa linii autobusowej 125 a do 1980 roku linii 144. Obecnie nie kursuje nią komunikacja miejska jednak ulica dostępna jest dla samochodów.

Ulica Długa współcześnie

Ulica Długa jest idealna na spacer nieopodal Starego Miasta i dzisiejszego centrum Warszawy. Zabytki, które można tu podziwiać pochodzą z XVIII wieku – wtedy zresztą powstała większość zabudowań tego rejonu miasta. Przechadzając się zabytkową ulicą, spoglądać można na dom z 1821 roku, który niegdyś był uznawany za najmniejszy dom w całej stolicy. Przy ulicy Długiej 3 mieści się kościół św. Ducha, dalej kamienica, w której urodził się Joachim Lelewel. Przy ulicy Długiej 7 znajduje się pałac Raczyńskich, wybudowany w 1786 roku a u zbiegu z ulicą Miodową, stoi Pomnik Powstania Warszawskiego.

Co jeszcze warto oglądać podczas spaceru ulicą Długą? Na pewno zabytkową komorę celną z 1786 roku (ulica Długa 24), pałacyk Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej z 1784 roku (ulica długa 26), pałac Teppera – Duckerta z 1680 roku (ulica Długa 38/40) i oczywiście Arsenał, jaki mieści się przy ulicy Długiej 52. To doskonałe miejsce na krótką wycieczkę zarówno dla mieszkańców Warszawy jak i turystów, bowiem kryje się na niej niezliczona ilość obiektów zabytkowych, na pewno wartych zobaczenia.

6 Comments

  • Roxana
    Reply sie 29, 2016 at 1:36 pm

    Epicki klimat starych budynków nadaje szyku i elegancji stolicy.

  • Dariusz
    Reply paź 9, 2016 at 8:00 pm

    Witam,
    Z książki „Warszawa znana i nieznana” której autorką jest Karolina Beylin wynika, że do najstarszych ulic należały Kamienne schodki, Piwna (ówczesna św. Marcina) oraz ul. Świętojańska (ówczesna Grodzka). Nie znam źródeł z których czerpała wiedzę autorka. Nie jestem historykiem, ale jestem pasjonatem historii Warszawy i dlatego umieszczam tę informację.

    Dariusz z Warszawy

  • Maciek
    Reply cze 8, 2019 at 3:57 pm

    Początek ma z ulica Nowowiejską? No chyba Nowomiejską…

  • arctgy
    Reply lis 16, 2019 at 6:21 pm

    byłoby dobrze dodać zdjęcie tej ulicy, a nie jakieś foto ze stocka.

  • krzysztof
    Reply sie 1, 2022 at 5:55 pm

    Comment Ulica Długa łączy się z Nowomiejską a nie Nowowiejską

  • Grzegorz
    Reply wrz 19, 2023 at 10:43 pm

    Godzine szukałem gdzie jest miejsce z grafiki. Jak coś to miejscówka z Wiednia 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *