Pierwsze dyskoteki w Warszawie

28

maj

Pierwsze dyskoteki w Warszawie

Pierwsze dyskoteki w stolicy Polski powstały po 1989 roku. Nie były absolutnie tworzone dla zysku. Ich twórcy chcieli organizować miejsca dla elit, w których można było się muzycznie rozwijać. Wyjście do klubu nie wiązało się tylko z tańcem i piciem wyskokowych napojów. 

Dyskoteki były wtedy przede wszystkim miejscem spotkań osób, których łączyły podobne zainteresowania muzyczne. Najważniejsi byli ludzie i panujący w takich miejscach klimat. To zresztą właśnie dlatego pierwsze dyskoteki w Warszawie są dzisiaj kultowe, legendarne, a dawni bywalcy tych miejsc wspominają je z nieukrywanym wzruszeniem.

Filtry

Klub powstał na początku lat 90. To właśnie tam stworzona została przestrzeń dla utalentowanych muzyków, którzy chcieli zaistnieć za konsolą. Śmiało można powiedzieć, że Filtry były swoistą wylęgarnią talentów. To tam swoje pierwsze zawodowe kroki stawiali najlepsi DJ-e w Polsce. Dzisiaj klub jest legendarny i chociaż istniał jedynie 2 lata, to pozostaje w pamięci dzisiejszych 45-50 latków, którzy spędzili w nim niejedną weekendową noc.

Dlaczego Filtry odniosły tak duży sukces? Przede wszystkim był to klub dla wszystkich. Nie było tam selekcji, nie było lansu. Ludzie przychodzili, by posłuchać muzyki, potańczyć, porozmawiać ze znajomymi. Dzisiaj do klubów chodzi się, by się pokazać, na niektórych parkietach panuje istna rewia mody. Wtedy tak nie było. Ważna była muzyka i to chyba dlatego przed wejściem zawsze ustawiała się długa kolejka żądnych najlepszej zabawy.

Warto jeszcze dodać, że do klubu Filtry przybywała młodzież nie tylko z Warszawy. Specjalnie odbywali tam podróże fani z całej Polski. Nierzadko gościły w Filtrach też wielkie gwiazdy, takie jak Kora a Jacek Kuroń posiadał nawet honorową kartę stałego bywalca.

Niestety dyskoteka Filtry przetrwała tylko 2 lata. Zamknięto ją w wyniku sprzeciwu okolicznych mieszkańców. Nieoficjalnie mówi się też o zatargach ze stołeczną mafią, która chciała uzyskać od założycieli wysoki haracz.

Piekarnia

Piekarnia powstała w 1998 roku i z miejsca stała się najbardziej popularnym klubem tanecznym nie tylko w Warszawie, ale i całej Polsce. Co ciekawe, początkowo Piekarnia była tylko dla elity, nawet adresu klubu nie podawano w oficjalnych notkach. Przy wejściu sprawdzano karty klubowe, odbywała się ostra selekcja. Na organizowane tam imprezy specjalne zapraszani byli tylko wybrani. Wszystko to sprawiało, że wstęp na tę dyskotekę chciał mieć każdy, Piekarnia była miejscem wyjątkowym, pożądanym. To zresztą pierwsze miejsce na klubowej mapie stolicy, w którym grali house’owi DJ-e. To tutaj swój początek miał nasz rodzimy clubbing.

CDQ

Dyskoteka powstała przy ulicy Burakowskiej. Wydawałoby się, że to idealne miejsce, daleko od zabudowań mieszkalnych. Klub zakończył jednak swoją działalność w 2014 roku, po równo 14 latach istnienia. Hitem klubu była plaża stworzona na podwórku, tam też rozpalano ogniska, przy których imprezy trwały do białego rana. CDQ to klub, który zaistniał dzięki propagowaniu alternatywnego rocka oraz reggae.

12 Comments

 • JAN YAHU PAWUL
  Reply lut 5, 2018 at 12:12 pm

  CoOto jaskrawy dowód, że Polacy są totalnymi analfabetami jeśli idzie o wiedzę o historii dyskotek i deejayów – zarówno tą polską a tym bardziej zagraniczną. Jak przerażające tu ciemniactwo niech śwaidczy powyśzy tekst – podczas gdy dyskoteki i deejaye byli tu w 1970 roku, a co jest opisane w gigantycznej ksiąŻce – DISCKJOCKEY – do kupienia na eBay

  • JAN YAHU PAWUL
   Reply lut 5, 2018 at 12:13 pm

   Oto jaskrawy dowód, że Polacy są totalnymi analfabetami jeśli idzie o wiedzę o historii dyskotek i deejayów – zarówno tą polską a tym bardziej zagraniczną. Jak przerażające tu ciemniactwo niech śwaidczy powyśzy tekst – podczas gdy dyskoteki i deejaye byli tu w 1970 roku, a co jest opisane w gigantycznej ksiąŻce – DISCKJOCKEY – do kupienia na eBay

 • Yogibaboo
  Reply kwi 27, 2020 at 2:54 pm

  Ciemniaki. a kto wymieni Stolicę obok Hotelu Warszawa, Bristol, Bilonik na Nowogrodzkiej, Stodołę, Remont. Medyk i wiele innych . Pojecia nie macie

 • Stara ale jara
  Reply wrz 9, 2020 at 11:08 am

  W latach ’70-ych i później była też dyskoteka na ul. Brożka

  • Leszek
   Reply sty 7, 2022 at 7:19 pm

   Comment Właśnie,Na ul.Brożka…przypomnij co tam było za disco? Bywałem ale coś uciekło z głowy…. pozdrawiam.Leszek.

 • Bogdan
  Reply cze 5, 2021 at 11:29 am

  dyskoteki w Warszawie były już od Gierka, bo to on wprowadził trochę zachodu. W Kołobrzegu pierwsza dyskoteka 1973 rok.
  Widać, że artykuł pisał ktoś kto ma 12 lat.

  • Leszek
   Reply sty 7, 2022 at 7:14 pm

   CommentA klubby studenckie…???? Stodoła,Remont,Hades ,Park itd.itp….następnie Maxim,Samowar,Tip top – to tylko w Centrum Warszawy.

 • Malgodis
  Reply lip 6, 2021 at 1:27 am

  Ten kto to napisal nie ma zielonego pokevia kiedy byly dyskoteki w warszaeie.Stodola.Stoloca,Nimfa .dysco w Brystolu itp

 • Waldemar
  Reply sie 1, 2021 at 3:26 pm

  Nikt nie pamięta o Złotej Kaczce na Tamce

 • ewa
  Reply wrz 16, 2021 at 9:49 pm

  Pamietacie Samowar w warszawie.

 • Zbyszek
  Reply kwi 7, 2022 at 7:24 pm

  Comment
  Kto pisze takie bzdury. Pierwsze dyskoteki powstały ponad 20 lat wcześniej, były w każdym klubie studenckim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *