Warszawski shopping sprzed lat

30

maj

Warszawski shopping sprzed lat

Zakupy w latach 80-90-tych, bo o nich właśnie traktuje ten artykuł, nie zawsze były przyjemnością. Shopping w tamtych latach przypominał raczej walkę o przetrwanie aniżeli komfortowy spacer po eleganckich butikach. Kolejki były wszędzie, a na sklepowych półkach raczej niewiele.

Tylko nieliczne grono najbardziej zamożnych Warszawiaków mogło pozwolić sobie na zakupy w Pewexie. Była to namiastka luksusu – w tym sklepie można było kupić zagraniczne produkty, w tym alkohol czy najlepsze papierosy. Ci, których było stać, mogli kupować tam również najmodniejsze ubrania: jeansy Lee z Pewexu były niezwykle pożądanym produktem. Oprócz nich można było tam kupić oryginalne lalki Barbie, a nawet walkmana. Pewex był też rajem dla kobiet, które podążały za modą. W tym sklepie dostępne były materiały o najpiękniejszych wzorach i w najlepszym gatunku. Często zaopatrywały się tam krawcowe, które szyły ubrania na miarę dla najbogatszych Warszawianek.

Co ciekawe, w czasach PRL-u zaczęły rozwijać się też pierwsze sieci sklepów. Przykładem były sklepy Moda Polska. W tych butikach można było ubrać się zgodnie z modą, jaka obowiązywała na Zachodzie. Nie było tanio, ale w czasach, w których na warszawskich targowiskach sprzedawano tylko kilka rodzajów bluzek, spódnic i spodni, garderoba z Mody Polskiej pozwalała się wyróżniać.

Czy wiecie, że dzisiaj na terenie całej Polski prężnie funkcjonuje aż 340 galerii handlowych i każdego roku powstają kolejne? Te pierwsze powstały oczywiście w stolicy i od razu zyskały stałe grono stałych klientów.

Jako pierwsze w szał zakupów wpadły mieszkanki Mokotowa i Sadyby. Wszystko dlatego, że u zbiegu ulic Witosa oraz Czerniakowskiej wybudowano centrum handlowe. Odbyło się to we wczesnych latach 90-tych. Panorama, bo tak nazywa się pierwsze centrum handlowe nie tylko w Warszawie, ale i całej Polsce była obiektem wyjątkowym, pełnym luksusu. Tutaj powstało blisko 90 butików znanych, zagranicznych marek. W Panoramie można było też zjeść pizzę słynnej amerykańskiej sieci restauracji. Obiekt, który wtedy był spełnieniem marzeń, dzisiaj jest już nieco zapomniany, a galeria zalicza się do najmniejszych w stolicy.

W latach 90-tych powstała też galeria Land, którą z kolei odwiedzali przede wszystkim mieszkańcy Ursynowa. Dzisiaj znajduje się w niej ponad 200 butików – handlowych oraz usługowych. Nie brakuje obiektów gastronomicznych. Tutaj znajdują się też nowoczesne biura firm.

Już w latach 90-tych na zakupy można było się też wybrać do Promenady. To centrum handlowe wybudowane na warszawskiej Pradze Południe. Galeria była przez lata najbardziej luksusowym miejscem zakupowym. Swoje butiki otworzyły tam nie tylko najlepsze marki. Sam wystrój tego centrum handlowego dawał sporą namiastkę luksusu. Wielkomiejski pasaż z kaskadą wodospadów, ruchomymi schodami i dużymi przeszkleniami pozwalał przenieść się chociaż na czas zakupów za zachodnią granicę. Zakupy w Promenadzie były sporym wydarzeniem w życiu całej rodziny, wybierali się tam tylko najbogatsi. Można uznać, że ubieranie się w Promenadzie było w latach 90-tych powodem do dumy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *