Wycieczki po Pradze

10

lip

Wycieczki po Pradze

Dla tych, którzy wakacje spędzają w mieście mamy świetną propozycję. Możecie skorzystać z miejskich wycieczek po warszawskiej Pradze. Przez cały lipiec takie organizowane są w każdą sobotę i niedzielę.

Wycieczki po Pradze rozpoczynają się zawsze o godzinie 15:00 i trwają kilka godzin. Są piesze i typowo historyczne. To idealna propozycja dla dorosłych, dzieci mogą się nieco nudzić, nie zawsze też zrozumieją dokładnie treść, jaką przekazuje przewodnik.

Co więcej, właśnie dla dorosłych zorganizowany został cykl wieczornych spotkań – Szlakiem Praskich knajp. Chętni odwiedzą lokale przy ulicy Stalowej i Ząbkowskiej. Będą mieli okazję kosztować dania przedwojennej Warszawy i próbować mocnych trunków. Spędzanie czasu umila zawsze praska orkiestra, która gra na żywo skoczne, warszawskie kawałki. To doskonała okazja i możliwość przeniesienia się w czasie. Ci, którzy z takich wycieczek korzystali już niejednokrotnie, potwierdzają, że tak praktyczna lekcja historii jest o wiele ciekawsza niż czytanie nudnych przewodników.

Na jakie wycieczki mogą liczyć ci, którzy chcą poznać prawą stronę Warszawy w najmniejszych szczegółach? To między innymi Przemysł Starej Pragi, gdzie zwiedzający zobaczą wytwórnię wódki inne działające jeszcze albo niegdyś przedsiębiorstwa. Ciekawa propozycja to też zwiedzanie Targówka Fabrycznego. Okazuje się, że praska strona stolicy działała prężnie, a ogromne jej tereny były doskonale zagospodarowane jeszcze przed wojną.

Warto poznać też Kamionek i pogranicze Grochowa. Czy wiecie, że to właśnie tutaj znajdują się dawne rogatki miasta? Co więcej, to jedne z nielicznych, które zachowały się w Warszawie, a dzisiaj można je podziwiać w całej okazałości, bo zostały odrestaurowane. Tuż za rogatkami znajduje się jeden z najpiękniejszych parków w całej Polsce, to Park Skaryszewski. Na jego terenach odbywały się niegdyś walki rycerskie o Kamionek. Dowiedzcie się z jakim skutkiem, dzięki opowieściom przewodnika.

Przy ulicy Targowej rozpocznie się zaś piesza wycieczka po zakamarkach Pragi, które najbardziej ucierpiały w Powstaniu Warszawskim. Biorący udział w spacerze odwiedzą ulicę Skaryszewską, Brzeską, Stalową, Targową i Jagiellońską. To właśnie tam zachowały się do dzisiaj przedwojenne kamienice, które były świadkami drastycznych wydarzeń podczas wojny. Niektóre z nich są do dzisiaj zamieszkałe, inne czekają na rozbiórkę albo solidny remont. Do niektórych można zajrzeć. Warte odwiedzenia są też praskie podwórka – w całej Warszawie nie znajdziecie podobnych. Ułożone na kształt kwadratu, pośrodku stoi studnia albo kapliczka. Zresztą zobaczcie sami.

Wycieczki po warszawskiej Pradze organizuje Praska Ferajna. Ta sama, która prowadzi audycje radiowe o dawnej Warszawie. Warto ich posłuchać przed poznaniem praskich uliczek. Takie audycje są świetnym wprowadzeniem. Na wycieczki powinni wybrać się wszyscy ci, którzy chcą jeszcze zdążyć odkryć przedwojenny klimat miasta. Pamiętajmy, że i stara Praga przeżywa wzmożony rozwój, a kamienice z czerwonej cegły coraz częściej znikają na rzecz nowoczesnych biurowców. I chociaż konserwatorzy zabytków starają się zachować dawny urok tej dzielnicy, to nie zawsze się to udaje. Podążajmy więc ostatnimi śladami wojny i czasów sprzed jej wybuchu, zanim będzie za późno. Przyglądajcie się dobrze elewacji starych kamienic – na niejednej widoczne są jeszcze ślady po kulach.

1 Comment

 • Marek
  Reply sie 20, 2017 at 2:35 pm

  Witam,
  jestem Poznaniakiem, ale Warszawa jest mi bliska, moja żona pochodzi z Warszawy z Ochoty, ale nie tylko dlatego lubię Warszawę. Ostatnio przeglądam internet w poszukiwaniu ciekawych stron o Warszawie, jest ich dużo i dużo jest też ciekawych, ale ta strona jest prawdziwą perełką w sieci oceanie, ciekawe tematy i profesjonalne zdjęcia z fantastycznymi ujęciami.
  Prowadzę foto – blog „miejsca obiektywnie zapisane”, ale daleko mu do profesjonalizmu „historii warszawy”.
  Umieszczam państwa stronę na liście ulubionych na moim blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *