Gród Bródno – najstarsza osada na terenie współczesnej Warszawy

20

sie

Gród Bródno – najstarsza osada na terenie współczesnej Warszawy

Nie wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę, że na terenie współczesnej Warszawy istnieją jeszcze pozostałości grodziska. Gród Bródno to jedyny ślad po wczesnośredniowiecznej osadzie. Inne mieściły się podobno na terenie obecnych Łazienek czy Zamku Królewskiego, ale ich dokumentacją są jedynie źródła pisane. Grodzisko na Bródnie można zaś podziwiać naocznie.

Pozostałości grodu odkryto na początku XX wieku, w 1947 roku teren ten został włączony do specjalnych badań, dzięki którym miano dokumentować początki Państwa Polskiego. Odkrywcą obiektu był J. Jakimowicz, ale dopiero po 1947 roku rozpoczęto profesjonalne wykopaliska. Dzięki nim, udało się odsłonić prawie 16 000 metrów kwadratowych grodziska i 87 obiektów, które się na nim znajdowały.

Jak wyglądało grodzisko na Bródnie?

Wieloletnie badania naukowców z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie pozwoliły odkryć, jak pierwotnie wyglądała osada. Cały gród postawiony został na wydmie, wokół której roztaczały się bagna (grząski teren jest tam obecny do dzisiaj). Podmokłe tereny sprawiły, że musiał być on wzmocniony drewniano ziemnymi wałami, ustawiono na nich również skrzynie z gliną i kamieniami. Do całości prowadziła drewniana brama oraz most, wiadomo na pewno, że na terenie znajdowało się składowisko zboża – odkryto bowiem skrzynię z zachowanymi ziarnami prosa oraz żyta.

Tuż obok wzmocnionego i dobrze chronionego grodu, rozwijała się osada otwarta, która niebroniona była wcale. Odkryto, iż stawiano tam budynki z plecionki, które miały funkcje mieszkalną, ale też pełniły rolę warsztatu czy zabudowań gospodarczych. Mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem i hodowlą zwierząt: hodowano kozy, krowy, owce oraz kury. Polowano też na zwierzynę, która zamieszkiwała w okolicznych lasach – jelenie, łosie, dziki, wydry oraz bobry. Zajmowano się zbieraniem orzechów laskowych, malin czy też grzybów.

Znaleziono również liczne naczynia, głównie wykonane z gliny – co ciekawe, mieszkańcy osady zdobili wszelkie przedmioty bogatą ornamentyką, robili stemple. Znaleziono też szprychowe koło z jesionu i liczne narzędzia żelazne, takie jak noże, gwoździe, haczyki na ryby, krzesiwa, igły czy gwizdki. Styl, w jakim tworzono wszelkie przedmioty łączony jest z tym skandynawskim, co utwierdza w przekonaniu, że mieszkańcy dawnego Bródna mieli kontakt z odległymi ludami.

Ciekawostką jest fakt, iż tereny te zaczęto zamieszkiwać w X wieku. Pierwsza powstała na pewno niechroniona osada, dopiero później grodzisko. Sam gród uległ pożarowi w wieku XI natomiast nie wiadomo, co było jego przyczyną. Osada była zamieszkiwana jeszcze później, na pewno do końca XI wieku.

Gdzie szukać grodziska?

Dzisiaj, tereny grodu na Bródnie i jego okolice są najbardziej popularnym miejscem spędzania wolnego czasu na łonie natury nie tylko dla mieszkańców Targówka, ale też Białołęki czy podwarszawskich Ząbek i Marek. Pozostałości można oglądać w Lasku Bródnowskim, który ma swój początek nieopodal Ratusza Targówek. Wejście do tego kompleksu znajduje się tuż przy ulicy Codziennej, można wejść również od strony ulicy Głębockiej – tam zresztą znajduje się rekonstrukcja drewnianej bramy dawnego grodziska.

Same wały są ogrodzone, tuż obok znajduje się tablica informacyjna, na jakiej zamieszczono historię grodu. W niedalekiej odległości mieści się plac zabaw i liczne altanki, przy których można urządzić rodzinny piknik czy grilla. To jedno z najładniejszych, leśnych terenów po tej stronie Warszawy. Warto udać się tutaj rowerem – do grodziska prowadzi zresztą ścieżka rowerowa.

1 Comment

  • malinka
    Reply sie 31, 2016 at 7:45 am

    Fajna sprawa z taką osadą. Bardzo chętnie bym pojechała pozwiedzać. 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *