Muzeum Czar PRL

11

mar

Muzeum Czar PRL

W Warszawie przy ulicy Głuchej 3A (Kamionek) mieści się nietypowe muzeum. To Czar PRL, po brzegi wypełnione eksponatami minionej epoki. Można je odwiedzać codziennie. Od poniedziałku do piątku czynne jest w godzinach 10:00-16:00, a w weekendy od 11:00 do 17:00.

Ciekawostką jest to, że muzeum zaprasza w swoje progi wszystkich chętnych: gości indywidualnych oraz wycieczki zorganizowane. W jego wnętrzach można urządzić event firmowy czy wieczór kawalerski. Pracownicy muzeum zorganizują dla chętnych ciekawą grę miejską, dostarczą też sporą dawkę adrenaliny w wojskowym schronie. To nie lada gratka dla wszystkich tych, których fascynuje epoka młodości swoich rodziców albo chcą po prostu poznać uroki przeszłości i przenieść się w czasie.

Muzeum można zwiedzać samodzielnie albo z przewodnikiem. Nie ma tu typowych wystaw, jest za to przestrzeń, która opowiada historię. Zwiedzający mogą rzeczywiście znaleźć się w mieszkaniu urządzonym zgodnie z trendami z czasów PRL.

Początkowo muzeum powstało w hali magazynowej i garażu Soho Factory (ul. Mińska 25). Stworzyli je ludzie zafascynowani tamtą epoką. Wraz z coraz większym zainteresowaniem taką inicjatywą, muzeum przeniesiono do pobliskiej Fabryki PZO. To tam stworzono przestronny pokój rodem z czasów PRL.

Dzisiaj w muzeum oglądać można setki eksponatów, które nawiązują do życia Polaków w tamtych czasach. Przedstawione zostały lata 40 i 50 – stworzono gabinet polityczny, w którym wiszą plakaty propagandowe oraz bibliotekę, w której poznać można słynny sześcioletni plan Bieruta.

Kolejna odsłona to lata 60 i 70. Odwiedzający znajdą gazety z tamtych czasów, bony towarowe albo kartki na mięso.

Największa część muzeum została poświęcona latom 80. Powstał obszerny Kącik Solidarności z gazetami, książkami, cenzurowanymi publikacjami. Tutaj zobaczyć można też klepsydrę Grzegorza Przemyka. W Kąciku wisi wymowne zdjęcie „Czas apokalipsy”, nawiązujące do stanu wojennego. Z telewizora słychać przemówienie generała Jaruzelskiego.

Co ciekawe, w muzeum powstała nawet część gastronomiczna. Można tam oglądać nie tylko puste haki sklepowe, które są przecież symbolem PRL, ale przy stolikach z baru mlecznego napić się popularnej Oranżadki Grochowskiej. W tym pomieszczeniu stoi też oryginalny i jedyny w Polsce saturator automatyczny – korzystano z niego kiedyś przy Dworcu Wileńskim.

Na zwiedzanie muzeum PRL warto przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Spora grupa odwiedzających to miejsce spędza tu nawet całe wieczory, grając w rozmaite gry planszowe z minionej epoki.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak wyposażone były mieszkania Twoich rodziców w czasach ich młodości albo po prostu wrócić do przeszłości i powspominać dobre i smutne chwile, przyjdź do muzeum. Przenieś się w czasie i poznaj Czar PRL. Gwarantujemy moc niezapomnianych wrażeń i solidną lekcję nie tak dawnej przecież historii.

Osoba dorosła zapłaci za bilet 8 złotych, dziecko 5 złotych. Lekcja z przewodnikiem to wydatek rzędu 80 złotych. Istnieje też możliwość wypożyczenia rekwizytów z muzeum, w tym strojów z PRL. Muzeum oferuje też wynajem aut – na przykład Fiata 126 p albo Nysy 522.

1 Comment

  • armstrąk
    Reply mar 24, 2017 at 12:59 pm

    Jednak PRL ma swój klimat. Nigdy nie zapomnę sylwestra w pewnym Warszawskim klubie w stylu PRL. Ten papier toaletowy na sznurkach i kaszanka tworzą klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *