Jak wygląda sytuacja pracowników z Ukrainy w Warszawie?

21

mar

Jak wygląda sytuacja pracowników z Ukrainy w Warszawie?

zatrudnienie pracownika z ukrainy

Prognozuje się, że do końca 2018 roku na terenie Polski pracować będzie nawet 3 miliony Ukraińców. Już teraz wylicza się, że pracowników ze Wschodu jest u nas 2 miliony. Ich lwia część pracuje w Warszawie. Jak z ich perspektywy w praktyce wygląda funkcjonowanie na polskim rynku pracy?

Wszystko przez uproszczone procedury otrzymywania przez nich pozwoleń na pobyt w naszym kraju oraz pozwoleń na legalną pracę. W związku z nieciekawą sytuacją zbrojną Ukraińcy chętnie wykorzystują szansę i przybywają do nas w poszukiwaniu lepszych zarobków i bardziej komfortowych warunków pracy i życia.

Wynagrodzenie pracowników ze Wschodu

Sytuacja w ostatnich latach uległa sporej zmianie. Dzisiaj można śmiało uznać, że niskie wynagrodzenie nie dotyczy już Ukraińców. Polscy pracodawcy oferują im dokładnie takie same warunki jak obywatelom naszego kraju.

Okazuje się, że na rodzimym rynku pracy nadal widoczne jest ogromne zapotrzebowanie na kadrę pracowników z Ukrainy. Czeka na nich jeszcze minimum 150 tysięcy wakatów. Pracodawcy małych i średnich przedsiębiorstw zachęcają ich, oferując coraz wyższe wynagrodzenie. W tym roku proponowane pensje są wyższe o jakieś 20% niż w roku 2016. Wtedy Ukraińcy zarabiali średnio 8 złotych za godzinę pracy, dzisiaj średnia stawka to mniej więcej 11 złotych. Wyróżnia się branża rolnicza – w niej Ukraińcy mogą liczyć na nawet 13 złotych za godzinę realizowanych obowiązków zawodowych. Zatrudnienie Ukraińców nadal jest dla polskich pracodawców opłacalne, ponieważ nareszcie nie brakuje „rąk do pracy”, a pracownicy ze Wschodu zastępują polskich pracowników, którzy dla lepszych zarobków wyjechali do Niemiec czy na Wyspy.

Gdzie pracują Ukraińcy?

Co ciekawe, zatrudnienie pracownika z Ukrainy cieszy się coraz większą popularnością nie tylko w sektorze rolniczym czy budowlanym, gdzie postawą jest praca fizyczna, ale również w branży typowo biznesowej, gdzie priorytetem jest praca umysłowa. O ile jeszcze do niedawna do Polski przyjeżdżali przede wszystkim Ukraińcy, którzy nie mogli pochwalić się dobrym wykształceniem czy specjalistycznymi umiejętnościami, to dzisiaj coraz więcej takich osób może już wykazać dyplom.

Nie da się ukryć, że polski rynek pracy przeszedł prawdziwą rewolucję i to właśnie za sprawą Ukraińców. Pracodawcy, którzy nie mogli rozwijać swoich firm właśnie przez braki w kadrach, dzisiaj mogą w pełnym komforcie inwestować, nie martwiąc się przy tym o brak stabilności zatrudnienia.

Masowy przyjazd Ukraińców do Polski jest postrzegany raczej pozytywnie. To u nas płacą podatki, u nas kupują lub wynajmują mieszkania. Nie ma też bariery językowej, bo większość z nich doskonale zna język polski. Do tego Ukrainiec uznawany jest za rzetelnego, odpowiedzialnego pracownika, do którego można mieć pełne zaufanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *